בדיקת חמצן בדם ( O2 Saturation )

הדפסה
תיאור

החמצן הוא חיוני לגוף. כאשר אנו שואפים אויר לריאות, החמצן עובר אל כלי הדם שבריאות ונקשר לחלבון בדם שנקרא המוגלובין. ההמוגלובין קושר את החמצן בריאות, היכן שריכוזו גבוה ומשחרר אותו ברקמות, היכן שריכוזו נמוך. 

סטורציית חמצן בדם מבטאת את החלק של ההמוגלובין שקשור לחמצן מתוך סך כל ההמוגלובין.

במצב תקין בין 95-100% מההמוגלובין קשורים לחמצן. מצבים שונים הפוגעים בהעברת החמצן לריאות או מהריאות לכלי הדם (דוגמת דלקת ריאות או התקף אסתמה) יכולים לגרום לירידה בכמות החמצן בדם העורקי, וכתוצאה מכך כמות ההמוגלובין שיכול להקשר לחמצן יורדת, ולכן גם הסטורצייה יורדת.

המוגלובין הקשור לחמצן מחזיר אור באופן שונה מהמוגלובין שאינו קשור לחמצן. תכונה זו מנוצלת על מנת לאמוד את אחוז ההמוגלובין המחומצן. מד הסטורציה (pulse oximeter) מורכב מנורה הפולטת אור אדום בשני אורכי גל שונים ומחיישן. החיישן קולט את החזרי האור, המושפעים בעיקר מהיחס בין המוגלובין מחומצן להמוגלובין לא מחומצן, ומחשב את הסטורציה באחוזים.


אוכלוסיות בסיכון

בבדיקת חמצן בדם באמצעות מד סטורציה אין סיכון. אם יש לך ציפורניים מודבקות או לק, יתכן שיהיה צורך להסיר אותם באצבע אחת על מנת לבצע את הבדיקה, מכיוון שהם מפריעים לבדיקה. אם אתם סובלים מסקלרודרמה או מחלות אחרות הפוגעות בכלי דם באצבעות, יתכן שהבדיקה לא תיתן מידע מהימן.

מחלות קשורות

מחלות ריאתיות, מחלות לבביות

מתי עושים את הבדיקה?

· בדיקת ראשונית באנשים עם חשד למחלה ריאתית (ע"פ תלונות כגון קוצר נשימה, או סימנים כגון כחלון) או עם מחלה ריאתית ידועה.
· בדיקת ראשונית באנשים עם חשד למחלה לבבית (ע"פ תלונות כגון כאבים בחזה או דפיקות לב או סימנים כגון דופק מהיר) או עם מחלה לבבית ידועה.
· על מנת לנטר בזמן אמת חולים עם מחלות לבביות או ריאתיות במחלקות אשפוז ובטיפול נמרץ
· ניטור בחולים הנזקקים לחמצן 
· בחדר ניתוח, כאחד מאמצעי הניטור הבסיסיים.
· בכל חולה המוכנס לחדר הלם (חדר לטיפול בחולים קשים או פצועים במיון)

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך להתכונן לבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת חמצן בדם מתבצעת על ידי הלבשת מד הסטורציה על אצבע ביד או ברגל כך שהאור האדום פונה אל מיטת הציפורן. לפעמים בעת הצורך, כמו אצל ילדים, ניתן להרכיב מד סטורציה נדבק על האוזן או על השפה התחתונה. יש להימנע מתזוזה של המד יחסית לעור מכיוון שהדבר מפריע לבדיקה.

אחרי הבדיקה

לאחר בדיקה חמצן בדם אין דגשים מיוחדים.

פעמים רבות הצוות הרפואי מעוניין בניטור לאורך זמן, ולכן יש להשאיר את מד הסטורציה על האצבע. אם הוא נופל ניתן להחזירו בעצמכם או להעזר באיש צוות רפואי.

פיענוח תוצאות


מדידת חמצן בדם מושפע ממספר גורמים:

· האם האדם מקבל תוספת חמצן. אדם עם סטורציה נמוכה המקבל תוספת חמצן יחשב כנמצא במצב קשה יותר בהשוואה לאדם שאינו מקבל תוספת חמצן עם אותה הסטורציה.
· רמת ההמוגלובין בדם: אם רמת ההמוגלובין נמוכה, הסטורציה יכולה להיות תקינה למרות שכמות החמצן בדם נמוכה.
· לחץ דם נמוך מדי אינו מאפשר מדידת סטורציה
· זרימת דם לקויה לאצבעות יכולה למנוע מדידה
· אם האדם היה חשוף לפחמן חד-חמצני (גז המצטבר בחדרים סגורים עם להבה גלויה ומוביל לחנק), מד הסטורציה יכול להראות סטורציה גבוהה באופן שגוי, מכיוון שהמוגלובין הקשור לפחמן חד-חמצנימחזיר אור באופן דומה להמוגלובין מחומצן.
· תזוזות של מד הסטורציה על העור ותנועות של הפציינט יכולות לשבש את הקריאה ולראות קריאה גבוהה נמוכה או גבוהה מהסטורציה האמיתית.

ערכים:

95-100% : סטורציה תקינה.

90-94%: סטורציה נמוכה

פחות מ-90%: סטורציה נמוכה מאוד. אם אין מדובר בחוסר מגע טוב בין המד לעור, והאדם נמצא בקוצר נשימה או אינו מרגיש טוב, יש להזעיק עזרה רפואית באופן דחוף.

המאמר נכתב על ידי ד"ר שי אופיר

 
-- א -- ב -- ג -- ד -- ה -- ו -- ז -- ח -- ט -- י -- כ -- ל -- מ -- נ -- ס -- ע -- פ -- צ -- ק -- ר -- ש -- ת --

-- א -- ב -- ג -- ד -- ה -- ו -- ז -- ח -- ט -- י -- כ -- ל -- מ -- נ -- ס -- ע -- פ -- צ -- ק -- ר -- ש -- ת --